archiwum

Aktualności

Kolędowe Jazz Do It w Zakrzewie

15 grudnia o godz. 17 w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo” zabrzmią jazzowe wersje kolęd w wykonaniu grupy Jazz Do It w składzie: Małgorzata Szarek (śpiew), Mariusz Gęgotek (piano), Marcin Gawdzis (trąbka), Andrzej Zielak (kontrabas), Krzysztof Narodowski (perkusja). Wstęp wolny. Zapraszamy!


Małgorzata Szarek – wokalistka, kompozytorka, muzykolog, absolwentka Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie, w klasie wokalistyki jazzowej prof. Izy Zając oraz muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim. Edukację muzyczną rozpoczęła w klasie śpiewu solowego pod kierunkiem Małgorzaty Miecznikowskiej-Gurgul w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów wokalnych, w których zdobywała I nagrodę, m.in. Pejzaż bez Ciebie w Bydgoszczy, poświęcony twórczości Anny Jantar z 2007 roku, Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu z 2008 roku czy Festiwal Dobrej Piosenki im. Kaliny Jędrusik w Częstochowie z 2010 roku.

 

Mariusz Gęgotek – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej  Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Fortepianu. Obecnie pedagog w PSM 2 stopnia im. F. Chopina na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Warszawie, a także w Studium im. H. Majewskiego w Warszawie.  Współpracuje z teatrami „Roma” i „Buffo” oraz  z czołówką polskiej jazzowej sceny muzycznej np. Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Robert Majewski, Kazimierz Jonkisz.

 

Marcin Gawdzis – trębacz jazzowy, pedagog, kompozytor i aranżer, wykładowca trąbki jazzowej na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W1995 roku ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie trąbki prof. Piotra Wojtasika. Laureat wielu konkursów jazzowych, m.in. w 1993 i 1995 wraz z zespołami THE SIMILARS i JOINT VENTURE zdobył I miejsca i wyróżnienia indywidualne na festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie;  IV  miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1994); nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty na Jazz – Rock Festiwal w Olsztynie (2003). Koncertował niemal we wszystkich państwach europejskich. Ma w swoim dorobku gościnny udział w nagraniu 28 płyt różnych artystów, tworzących w rozmaitych stylistykach muzyki rozrywkowej. Współtworzył trzy solowe płyty zespołowe oraz wyprodukował autorską płytę swojego kwintetu. Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej ale nie tylko. Spośród wielu muzyków należy wymienić m.in.: Erica Allena, Jerry’ego Goodmana, Marię Schneider, Jonatana Rautio,  Garrye’go Guthmana, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Henryka Miśkiewicza, Leszka Możdżera, Zbigniewa i Jacka Namysłowskich, Krystynę Prońko, Annę Serafińską, Piotra Lemańczyka, Dominika Bukowskiego, Jarosława Śmietanę, Cezarego Konrada, Marka Napiórkowskiego, Współpracuje z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. W 2012 za współtworzoną płytę „Projekt Elbląg”, otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Elbląga w kategorii „Wydarzenie Roku”. W 2014 roku, za album solowy „Shadows of Autumn”, uzyskał nominację do nagrody „Fryderyk”, w kategorii: Jazzowy debiut roku.

 

Andrzej Zielak – kontrabasista, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Kutnie. Studia wyższe ukończył na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w Instytucie Jazzu, w klasie kontrabasu prof. Jacka Niedzieli-Meira. W swoim dorobku artystycznym ma występy na wielu festiwalach jazzowych, m.in. Jazz Jambore, Bielska Zadymka Jazzowa, Festival Jazz d'Avignon, Jazz Forum Festiwal, Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, "Old Jazz Meeting" w Iławie i in. co było okazją do gry w zespołach: Piotra Wojtasika, Eryka Kulma, Krzysztofa Popka, Włodka Pawlika Anny Serafińskiej, Andrzeja Jagodzińskiego, Wojtka Kamińskiego, Karoliny Glazer, Moniki Borzym, Old Timers.

 

Krzysztof Narodowski – ukończył Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu: I stopień w klasie fortepianu u mgr Aleksandry Serockiej, II stopień w klasie perkusji u mgr. Szczepana Polewskiego. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie perkusji u  dr Mirosława Adrjanczyka. W 2003 roku laureat III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Perkusyjnym we Wrocławiu oraz uczestnik Międzynarodowego Konkursu Perkusyjnego w Fermo – Włochy 2008 r. W 2010 roku, jako jeden z finalistów konkursu dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku, wystąpił wraz z Polską Filharmonią Bałtycką wykonując II Koncert Marimbowy N.Rosauro. Na swoim koncie ma liczne koncerty z Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Słupską, Filharmonią Łódzką, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Kaliską w takich krajach jak Francja, Anglia, Włochy, Ukraina czy Grecja. Obecnie jest perkusistą Orkiestry Wojskowej w Elblągu, pedagogiem klasy perkusji w MDK w Elblągu, a także występuję w Orkiestrze Symfoników Gdańskich: koncerty z Lady Punk, Coma, Czerwone Gitary, Tymon Tymański, O.S.T.R.

 

 

Organizatorami koncertu są Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zakrzewo”.

 

 

Info: ETK

 • Kolędowe Jazz Do It w Zakrzewie

  15 grudnia o godz. 17 w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo” zabrzmią jazzowe wersje kolęd w wykonaniu grupy Jazz Do It w składzie: Małgorzata Szarek (śpiew), Mariusz Gęgotek (piano), Marcin Gawdzis (trąbka), Andrzej Zielak (kontrabas), Krzysztof Narodowski (perkusja). Wstęp wolny. Zapraszamy!

  czytaj więcej
 • Inter-Skomens

  Zespół działał w latach siedemdziesiątych w Technikum Mechanicznym przy ul. J.A. Komeńskiego. W skład zespołu wchodzili: Władysław Kobylewski – gitara, Piotr Hajdukonis – gitara basowa, Leszek „Słoma” Lamkiewicz – śpiew, perkusja. W zespole udzielali się także m.in. Zenek Petrykowski – śpiew i Krzysztof Dudzicki – perkusja. Z zespołem przyjaźnili się Wojciech Górny i Wanda Kwietniewska. Grupa wykonywała muzykę rock i hard rockową oraz utwory z repertuaru m.in. Jimiego Hendrixa, The Shadows i Czesława Niemena. Zespół koncertował m.in. na szkolnych imprezach oraz przeglądach artystycznych w Elblągu i okolicach.

  czytaj więcej
 • Elbląska Encyklopedia Muzyczna V

  W sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!

  czytaj więcej
 • Elbląskie Nagrody Kulturalne 2018

  Redaktor Elbląskiego Archiwum Muzycznego – Krzysztof Bidziński, otrzymał Stypendium Kulturalne Miasta Elbląg (adresowane do artystów profesjonalnych i niezawodowych twórców, którzy mają pomysł na zrealizowanie projektu kulturalnego i którzy swoją działalnością promują Elbląg w kraju i na arenie międzynarodowej”) na realizację wydania papierowego książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”, która także dzięki czytelnikom (jako Honorowi Wydawcy) ukaże się drukiem w 2018 roku. 

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu Centrum

  W marcu „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” zostanie zaprezentowana w audycji „Made in Polska” prowadzonej przez Adama Martuzalskiego w Radiu Centrum 106,4 FM w Kaliszu. Audycji słuchaj w każdy czwartek w godz. 23:00-24:00 także przez Internet. Szczegóły emisji wkrótce! 

  czytaj więcej