archiwum

Artykuły

Radio EL - Elbląg

Właścicielem Radia EL 94,10 FM było Towarzystwo Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu z siedzibą przy ulicy 1 Maja 2. Rozgłośnia powstała z inicjatywy Witolda Wernera, który był pierwszym redaktorem naczelnym oraz prezenterem. 10 czerwca 1992 r. o godzinie 16 wyemitowano pierwszą piosenkę „Radio Ga Ga” grupy Queen. Utwór powracał na antenę co roku o tej samej porze. Od 1993 r. redaktorem naczelnym był Paweł Kasperczyk. Jedna ze ścian radia była pokryta autografami goszczących w radiu wykonawców z całego kraju. Przez 20 lat istnienia stacja nadawała programy muzyczno-informacyjne. Przez redakcję przewinęło się wielu pracowników, wolontariuszy, pasjonatów, mających wpływ na historię stacji. 5 marca 2012 r. po wyemitowaniu symbolicznego utworu „The Show Must Go On” (Queen) o godzinie 17 nastąpiła cisza w eterze. Po 20 latach Radio EL przestało nadawać. Na częstotliwości pojawiła się rozgłośnia ESKA (Radio ESKA Elbląg) przeznaczając 30 minut na lokalny program.


Redakcja: K. Bidziński

 

Więcej informacji w czwartym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl lub muzycznyelblag@tlen.pl

 

Zamów tekst popularnonaukowy o Radiu EL pt. „Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM”.

 

 

 

Zdjęcia przedstawiąją gości audycji "Elbląska Encyklopedia Muzyczna" z lat 2007-2012. Więcej w dziale: Audycja.

 • Kolędowe Jazz Do It w Zakrzewie

  15 grudnia o godz. 17 w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo” zabrzmią jazzowe wersje kolęd w wykonaniu grupy Jazz Do It w składzie: Małgorzata Szarek (śpiew), Mariusz Gęgotek (piano), Marcin Gawdzis (trąbka), Andrzej Zielak (kontrabas), Krzysztof Narodowski (perkusja). Wstęp wolny. Zapraszamy!

  czytaj więcej
 • Inter-Skomens

  Zespół działał w latach siedemdziesiątych w Technikum Mechanicznym przy ul. J.A. Komeńskiego. W skład zespołu wchodzili: Władysław Kobylewski – gitara, Piotr Hajdukonis – gitara basowa, Leszek „Słoma” Lamkiewicz – śpiew, perkusja. W zespole udzielali się także m.in. Zenek Petrykowski – śpiew i Krzysztof Dudzicki – perkusja. Z zespołem przyjaźnili się Wojciech Górny i Wanda Kwietniewska. Grupa wykonywała muzykę rock i hard rockową oraz utwory z repertuaru m.in. Jimiego Hendrixa, The Shadows i Czesława Niemena. Zespół koncertował m.in. na szkolnych imprezach oraz przeglądach artystycznych w Elblągu i okolicach.

  czytaj więcej
 • Elbląska Encyklopedia Muzyczna V

  W sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!

  czytaj więcej
 • Elbląskie Nagrody Kulturalne 2018

  Redaktor Elbląskiego Archiwum Muzycznego – Krzysztof Bidziński, otrzymał Stypendium Kulturalne Miasta Elbląg (adresowane do artystów profesjonalnych i niezawodowych twórców, którzy mają pomysł na zrealizowanie projektu kulturalnego i którzy swoją działalnością promują Elbląg w kraju i na arenie międzynarodowej”) na realizację wydania papierowego książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”, która także dzięki czytelnikom (jako Honorowi Wydawcy) ukaże się drukiem w 2018 roku. 

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu Centrum

  W marcu „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” zostanie zaprezentowana w audycji „Made in Polska” prowadzonej przez Adama Martuzalskiego w Radiu Centrum 106,4 FM w Kaliszu. Audycji słuchaj w każdy czwartek w godz. 23:00-24:00 także przez Internet. Szczegóły emisji wkrótce! 

  czytaj więcej