archiwum

Aktualności

Prace naukowe i popularnonaukowe

Zapraszamy do czytania prac naukowych i popularnonaukowych zamieszczonych w dziale artykuły napisanych m.in. przez: doc. dr Agnieszkę Leszczyńską z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego; prof. dr hab. Wiktora Łyjaka z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie; Wiesławę Rynkiewicz-Domino, Tadeusza Nawrolskiego z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu.


prof. dr hab. Andrzeja Grotha, prof. zw. dr hab. Marka Andrzejewskiego, prof. zw. dr hab. Krzysztofa Macieja Kowalskiego z Uniwersytetu Gdańskiego; prof. dr hab. Romana Czaję z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; muzykologa Ks. dr Piotra Towarka, Ks. prof. Anastazego Ludwika Bławata; dr Dorotę Popławską z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, prof. dr hab. Waldemara Górskiego, prof. Małgorzatę Skorupę z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

 

Tematyka lokalna i krajowa. Przeszłość i współczesność muzyczna

 

 

K. Bidziński, „Geneza elbląskiego środowiska muzycznego w latach 1945-2011”.Tekst został nagrodzony w konkursie Sopockie Korzenie Rocka. 

 

K. Bidziński, „Elbląskie wydawnictwa płytowe jako lokalne dziedzictwo kulturowe”.Tekst został wyróżniony w konkursie Sopockie Korzenie Rocka.

 

K. Bidziński, „Katalog elbląskich fonogramów (1973-2013)”.

 

K. Bidziński, „Elbląska muzyka. Zapis wywiadów filmowych”.

 

K. Bidziński, „Bibliografia polskich mediów muzycznych”.

 

K. Bidziński, „Recenzje, relacje, wywiady. Część 1”.


K. Bidziński, „Recenzje, relacje, wywiady. Część 2”.


K. Bidziński, „MuzEL w Radiu EL”.

  

K. Bidziński, „Wpływ Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych na życie Elbląga na przykładzie dorobku zawodowego absolwentów i kadry z lat 1952-2014 oraz autodydaktyków”.

 

K. Bidziński, „Historia jazzu i big-beatu w Elblągu”.

 

K. Bidziński, „Muzyka w Elbingu w XIX-XX wieku”.

 

K. Bidziński, „Pocztówki dźwiękowe ze Studiów Nagrań Dźwiękowych”.

 

K. Bidziński, „Bibliografia muzyczna Elbinga i Elbląga”.

 

K. Bidziński, „Hallo, hallo! Elbląg UKF FM! Radia, radiowęzły, radiostacje w latach 1947-2015”.

 

K. Bidziński, „Polska prasa muzyczna w zarysie”.

 

K. Bidziński. „Benno Bombe Musik-Haus in Elbing”.

 

K. Bidziński, „Musikinstrumenten Warenhaus- und Flügel, Violine-Fabrik”.

 

K. Bidziński, „Sprechmaschinen in Pianohaus Oskar Schneider”.

 

K. Bidziński, „Radio-Apparate in Elbing, Marienburg und Ostmarken-Rundfunk A.G. Königsberg”.

 

K. Bidziński, „Fonografia pod piracką banderą w latach 1989-1994”.

 

K. Bidziński, „Fonografia w PRL”.

 

K. Bidziński, „Cyfrowe oprogramowanie i sprzęt w muzyce eksperymentalnych pluginowców z „Home Recording Studio” PC/Win oraz demosceny Amiga”.

 

 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu Gdańsk, 2

  10 stycznia w audycji Kamila Wicika w Radiu Gdańsk 103,7 MHz zaprezentowano tym razem papierową wersję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Oprócz przedstawienia genezy książki i jej aktualizacji, poruszono tradycyjnie temat powiązań elbląskiej sceny muzycznej z trójmiejską. Zostaną także wyemitowane nagrania elbląskich i (ex-elbląsko-gdańskich) zespołów m.in. grupy Fumez z utworem „Trzewia”. Szczegóły emisji audycji niebawem. Nasłuchujcie Radia Gdańsk!

  czytaj więcej
 • Inter-Skomens

  Zespół działał w latach siedemdziesiątych w Technikum Mechanicznym przy ul. J.A. Komeńskiego. W skład zespołu wchodzili: Władysław Kobylewski – gitara, Piotr Hajdukonis – gitara basowa, Leszek „Słoma” Lamkiewicz – śpiew, perkusja. W zespole udzielali się także m.in. Zenek Petrykowski – śpiew i Krzysztof Dudzicki – perkusja. Z zespołem przyjaźnili się Wojciech Górny i Wanda Kwietniewska. Grupa wykonywała muzykę rock i hard rockową oraz utwory z repertuaru m.in. Jimiego Hendrixa, The Shadows i Czesława Niemena. Zespół koncertował m.in. na szkolnych imprezach oraz przeglądach artystycznych w Elblągu i okolicach.

  czytaj więcej
 • Elbląska Encyklopedia Muzyczna V

  W sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!

  czytaj więcej