archiwum

Artykuły

Elbląska fonografia w latach 1974-2015

W styczniu 2016 r. ukazał się drukiem „Rocznik Elbląski, Tom XXVI”, 2015, Wydawnictwo Wilk Stepowy, Polskie Towarzystwo Historyczne, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida. Publikacja zawiera wiele interesujących artykułów np. „Kino w Elblągu w latach 1945-2007” Marka Andrzejewskiego oraz „Elbląska fonografia w latach 1974-2015” Krzysztofa Bidzińskiego w którym przeczytamy w dość obszernym skrócie o 41-letniej historii elbląskiej fonografii na przykładzie dorobku fonograficznego rodowitych muzyków działających lokalnie i na wyjeździe. Sprawdź także uaktualnienie tekstu Elbląska fonografia w XX i XXI wieku.


Tekst naukowy „Elbląska fonografia w latach 1974-2015” opisuje albumy, single, maxi-single, nielegale, teledyski, kooperacje elbląskich twórców, a także muzyków „na wyjeździe” wydane przez ogólnopolskie firmy fonograficzne i metodą „zrób to sam” w ostatnich 41 latach. Zapoznamy się m.in. z twórczością Barbary Książkiewicz, Ryszarda Rynkowskiego, Wandy Kwietniewskiej, Tomasza „Tomsona” Lacha, Tomasza „VNM” Lewandowkiego, Ewy Brachun, Marcina Kłosowskiego, Jerzego Małka, Dominika Bukowskiego, Przemysława Rudzia, Piotra Krupskiego.

      Przeczytamy także o dorobku fonograficznym grup: Trauma, Christ’s FleshDemise, Enter Chaos, Skuti Ensemble & Capella All Antico, Soja, Ahead, Funk Jello, Taukers, Nowe Życie, chórów: Cantata i Redemptoris, Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz o lokalnych i regionalnych kompilacjach „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać” i „Muzyczna Warmia i Mazury”.

 

Tekst jest aktualnym streszczeniem stanu elbląskiej fonografii opisującym przede wszystkim produkcje fizyczne, o których obszerniej przeczytamy w publikacjach „Elbląska Encyklopedia Muzyczna (XIII-XXI w.)” oraz w drugim wydaniu „Katalogu elbląskich fonogramów (1974-2016)”.

 

 

"Rocznik Elbląski" ukazuje się od 1961 r., jest zatem najstarszym elbląskim periodykiem naukowym. Pierwszym redaktorem naukowym "Rocznika" był zmarły w 2012 r. prof. dr hab. Marian Biskup. Obecnie funkcję tę sprawuje prof. dr hab. Andrzej Groth. Czasopismo wydawane jest przez Bibliotekę Elbląską im. C. Norwida przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym – Oddział w Elblągu i wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Elblągu. Teksty publikowane w "Roczniku" dotyczą historii i dziedzin pokrewnych, w aspekcie terytorialnym koncentrują się na Elblągu i okolicach”, [w:] rocznik.bibliotekaelblaska.pl


K. Bidziński, „Elbląska fonografia w latach 1974-2015", Rocznik Elbląski, Tom XXVI, 2015, Wydawnictwo Wilk Stepowy, Biblioteka Elbląska, Elbląg 2015, s. 167-176.

 

K. Bidziński, „The phonography in Elbląg between 1974-2015”, RE, t. 26, Elbląg 2015.

K. Bidziński, „Elbinger phonographie 1974-2015, RE, t. 26, Elbląg 2015.

  • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

    Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

    czytaj więcej
  • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

    Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

    W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

    O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

    czytaj więcej