archiwum

Artykuły

Instytucje muzyczne, chóry 1918 – 1933

Po pierwszej wojnie światowej w Elblągu życie muzyczne uległo widocznemu ożywieniu. Kierowana przez Alfreda Pelza miejska i Teatralna Orkiestra uaktywniała swoją muzyczną działalność i obok koncertów symfonicznych, oper i operetek występowała podczas sezonu letniego w Krynicy Morskiej. W dniu 1 października 1928 roku orkiestra święciła pięćdziesięcioletni jubileusz swojej działalności. Dla elbląskich melomanów bywały organizowane również wieczory muzyczne, koncerty organowe, występy chórów, a nawet koncerty symfoniczne. Obok Królewca z całą pewnością Elbląg był tym miastem w Prusach Wschodnich, w którym życie muzyczne było bogate i różnorodne. 


Dużą popularnością wśród elblążan cieszyły się występy lokalnych chórów. W Elblągu występowali także muzycy i śpiewacy z innych miast, niemal wyłącznie z Niemiec. Tak pod koniec maja 1922 roku gościł w mieście chór katedralny z Berlina i znany organista Hugo Rudela. Także i tym razem animatorem ich występu był Gerhardt Wagner. W Elblągu występowali cieszący się uznaniem niemieckich a nawet w niektórych przypadkach i europejskich melomanów muzycy, jak organista Walther Drwenski, skrzypek Vasa Prihoda, śpiewacy Marcell Wittrisch, Walther Ludwig, by wymienić tylko niektórych. Obok Gerhardta Wagnera propagatorem i organizatorem życia muzycznego i teatralnego w Elblągu była także Freie Volksbühne Elbing. Tak na przykład na początku lutego 1925 roku zorganizowała ona w ramach wieczorów muzyki kameralnej w Elblągu występ kwartetu z Kolonii, który starał się słuchaczom przybliżyć m. in. Utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta i Fryderyka Mendelssohna. Nie ulega wątpliwości, że nadaniu elbląskiemu życiu muzycznemu większego rozmachu duży wpływ miało założenie Akademii Pedagogicznej, gdzie nauczaniu muzycznemu poświęcono wiele uwagi. Każdy student miał w tygodniu łącznie pięć godzin wychowania muzycznego (...).


prof. zw. dr hab. Marek Andrzejewski, Uniwersytet Gdański, Historia Elbląga tom IV, (1918-1945), Marpress, Gdańsk 2002

  • Encyklopedia w Radiu Malbork 90,4 FM

    Zapraszamy we wtorek (30.04) od godz. 19:00 do słuchania audycji "Z innej bajki" w Radiu Malbork 90,4 FM w której m.in. wywiadu telefonicznego na temat elbląskiej sceny muzycznej i książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” udzieli Krzysztof Bidziński. Zostaną zaprezentowano nagrania elbląskich wykonawców. W programie także: roots, reggae, punk, rock, hardcore, ska i muzyka alternatywna. Audycja trwa dwie godziny (19-21). Prowadzenie i realizacja: Grzegorz 'leoN' Nowaliński i Robert 'robak' Parafiniuk. Radia słuchaj także w sieci www.radiomalbork.fm. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Teraz Rocku

    Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

    czytaj więcej
  • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

    Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

    czytaj więcej
  • Rudź Przemysław Mieszko

    Urodzony w 1976 roku w Elblągu. Obecnie mieszka w Gdańsku. Ukończył wydział Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, popularyzator astronomii, autor książek i przewodników. Jest pracownikiem Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej. Członek stowarzyszenia ZPAV.

    czytaj więcej