archiwum

Artykuły

Pracownie Pocztówek Dźwiękowych

Artykuł „Pracownie Pocztówek Dźwiękowych” to historia prywatnych manufaktur fonograficznych wydających papierowe i winidurowe pocztówki dźwiękowe opisana na przykładzie ogólnopolskich i elbląskich firm z lat 60. i 70. XX wieku występujących m.in. pod szyldami: „Nagrywanie Dźwięku na Pocztówkach”, „Studio Nagrań Dźwiękowych” czy „Studio Nagrań Dźwiękowych na Pocztówkach”. Uwaga! Dwa teksty w jednym: „Pocztówki dźwiękowe”, Elbląg 2021. Polecamy tylko tę wersję!


Tekst „Pracownie Pocztówek Dźwiękowych” jest drugą częścią artykułu „Pocztówki dźwiękowe ze Studiów Nagrań Dźwiękowych” wydanym w 2014 r., który zawiera szczegółowy opis produkcji płyt (pocztówek) winidurowych (plastikowych) wydawanych przez firmę Ryszarda von Pilachowskiego z Torunia.

 

W nowym opracowaniu opisano głównie technologię produkcji pocztówek papierowych, współpracę elbląskiego zakładu pocztówkowego z EL-Klubem Jazzu Tradycyjnego, firmy ogólnopolskie, repertuar, matryce, rodzaje nośników, zapis dźwięku, ceny, wymiary, dystrybucje, sprzęt w pracowni pocztówkowej (gramofony, magnetofony, radia) oraz wspomnienia współpracowników. Tekst „Pracownie Pocztówek Dźwiękowych” zawiera także biografie pionierów elbląskiej fonografii, twórców fonografów pocztówkowych (m.in. dla ogólnopolskich firm) Jana i Stanisława Sajko z Elbląga i Bydgoszczy, którzy wraz z rodziną osiedlili się w Elblągu w 1946 r.

  

K. Bidziński, „Pracownie Pocztówek Dźwiękowych”, Music Press & Media, Elbląg 2016, s. 11. (Wycofany!)

 

 

K. Bidziński, „Pocztówki dźwiękowe”, Elbląskie Archiwum Muzyczne, Elbląg 2021, s. 16. (Aktualny!)

 

W związku z zamówieniami jednocześnie dwóch tekstów o pocztówkach dźwiękowych, a napisanych w innych latach (w których częściowo temat się dublował), aby uniknąć powtórek treści, obecnie dwa teksty zostały zredagowane w jeden pt. „Pocztówki dźwiękowe” (2021). W zasadzie merytorycznie wszystko jest to samo, ale z małymi aktualizacjami treści i nową redakcją. Tekst będzie co jakiś czas aktualizowany, ponieważ temat nie został wyczerpany. Polecamy obecnie tylko tę wersję artykułu o pocztówkach dźwiękowych!

 

  

Zdjęcie: KB/ME Multimedia ©

 

Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl