Właścicielem Radia EL 94,10 FM było Towarzystwo Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu z siedzibą przy ulicy 1 Maja 2. Rozgłośnia powstała z inicjatywy Witolda Wernera, który był pierwszym redaktorem naczelnym oraz prezenterem. 10 czerwca 1992 r. o godzinie 16 wyemitowano pierwszą piosenkę „Radio Ga Ga” grupy Queen. Utwór powracał na antenę co roku o tej samej porze. Od 1993 r. redaktorem naczelnym był Paweł Kasperczyk. Jedna ze ścian radia była pokryta autografami goszczących w radiu wykonawców z całego kraju. Przez 20 lat istnienia stacja nadawała programy muzyczno-informacyjne. Przez redakcję przewinęło się wielu pracowników, wolontariuszy, pasjonatów, mających wpływ na historię stacji. 5 marca 2012 r. po wyemitowaniu symbolicznego utworu „The Show Must Go On” (Queen) o godzinie 17 nastąpiła cisza w eterze. Po 20 latach Radio EL przestało nadawać. Na częstotliwości pojawiła się rozgłośnia ESKA (Radio ESKA Elbląg) przeznaczając 30 minut na lokalny program.
Redakcja: K. Bidziński
Więcej informacji w czwartym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl lub muzycznyelblag@tlen.pl
Zamów tekst popularnonaukowy o Radiu EL pt. „Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM”.
Zdjęcia przedstawiąją gości audycji "Elbląska Encyklopedia Muzyczna" z lat 2007-2012. Więcej w dziale: Audycja.
W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie. Polecamy!
czytaj więcejHerbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.
czytaj więcejAutomaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.
czytaj więcejPrzedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.
czytaj więcejW sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.
czytaj więcej