archiwum

Artykuły

Radio EL - Elbląg

Właścicielem Radia EL 94,10 FM było Towarzystwo Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu z siedzibą przy ulicy 1 Maja 2. Rozgłośnia powstała z inicjatywy Witolda Wernera, który był pierwszym redaktorem naczelnym oraz prezenterem. 10 czerwca 1992 r. o godzinie 16 wyemitowano pierwszą piosenkę „Radio Ga Ga” grupy Queen. Utwór powracał na antenę co roku o tej samej porze. Od 1993 r. redaktorem naczelnym był Paweł Kasperczyk. Jedna ze ścian radia była pokryta autografami goszczących w radiu wykonawców z całego kraju. Przez 20 lat istnienia stacja nadawała programy muzyczno-informacyjne. Przez redakcję przewinęło się wielu pracowników, wolontariuszy, pasjonatów, mających wpływ na historię stacji. 5 marca 2012 r. po wyemitowaniu symbolicznego utworu „The Show Must Go On” (Queen) o godzinie 17 nastąpiła cisza w eterze. Po 20 latach Radio EL przestało nadawać. Na częstotliwości pojawiła się rozgłośnia ESKA (Radio ESKA Elbląg) przeznaczając 30 minut na lokalny program.


Redakcja: K. Bidziński

 

Więcej informacji w czwartym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl lub muzycznyelblag@tlen.pl

 

Zamów tekst popularnonaukowy o Radiu EL pt. „Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM”.

 

 

 

Zdjęcia przedstawiąją gości audycji "Elbląska Encyklopedia Muzyczna" z lat 2007-2012. Więcej w dziale: Audycja.

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej
 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej