archiwum

Artykuły

Sprechmaschinen in Pianohaus Oskar Schneider

Artykuł naukowy „Sprechmaschinen in Pianohaus Oskar Schneider” opisuje w zarysie działania firmy muzycznej Pianohaus Oskara Schneidera funkcjonującej od lat 20. XX wieku w Elbingu produkującej i naprawiającej m.in. fortepiany czy pianina oraz sprzedającej m.in. płyty szelakowe. Firma była przedstawicielem kilku światowych marek. Jeden elbingowy egzemplarz zachował się do naszych czasów w kolekcji Juliusza Marka (Telewizja Elbląska), który udostępnił urządzenie do badań naukowych. Firma Schneidera oraz dane techniczne urządzenia zostały obszernie przedstawione w tekście.


K. Bidziński, „Sprechmaschinen in Pianohaus Oskar Schneider”, Music Press & Media, Elbląg 2015, s. 7. Wydanie: 6.02.2015. Uzupełnienie: 12.02.2015, s. 8.

 

 

Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl 

 

 

Fot. JM/KB/ME Multimedia, © 2015, www.muzycznyelblag.pl

  • Encyklopedia w Radiu Malbork 90,4 FM

    Zapraszamy we wtorek (30.04) od godz. 19:00 do słuchania audycji "Z innej bajki" w Radiu Malbork 90,4 FM w której m.in. wywiadu telefonicznego na temat elbląskiej sceny muzycznej i książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” udzieli Krzysztof Bidziński. Zostaną zaprezentowano nagrania elbląskich wykonawców. W programie także: roots, reggae, punk, rock, hardcore, ska i muzyka alternatywna. Audycja trwa dwie godziny (19-21). Prowadzenie i realizacja: Grzegorz 'leoN' Nowaliński i Robert 'robak' Parafiniuk. Radia słuchaj także w sieci www.radiomalbork.fm. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Pocztówki dźwiękowe w Polityce

    W najnowszym wydaniu czasopisma Polityka, nr 31/2019 w artykule „Pocztówki dźwiękowe – fenomen PRL” Mirosława Pęczaka, przeczytacie o historii pocztówek dźwiękowych o których opowiedzieli m.in.: Krzysztof Bidziński, Maria Szabłowska, Krzysztof Szewczyk oraz Tadeusz Woźniak. Tygodnik dostępny jest w wersji cyfrowej i papierowej. Polecamy! O pocztówkach dźwiękowych przeczytacie także obszernie w art. popularnonaukowym „Pracownie Pocztówek Dźwiękowych” (K. Bidziński, Elbląg 2021).
     

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Teraz Rocku

    Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

    czytaj więcej
  • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

    Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

    czytaj więcej