archiwum

Artykuły

Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM

„Głos spikera rozlegał się wszędzie, płynął z otwartych okien mieszkań, słychać go było w każdej kafejce, restauracji, biurze. W latach 90. Radia EL słuchali wszyscy, bo Radio EL było przebojem letniego sezonu w Elblągu i okolicach gdy debiutowało w 1992 roku” – Tekst popularnonaukowy „Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM” opisujący 22 lata funkcjonowania Radia EL Elbląg w latach 1990-2012 został sporządzony na podstawie relacji członków pierwszego zarządu Towarzystwa Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu, wspomnień pierwszych dziennikarzy i współpracowników studia z ul. Łączności 3 i z 1 Maja 2, na podstawie lokalnej, regionalnej i ogólnopolskiej prasy oraz materiałów archiwalnych Radia EL i Radia Gdańsk.


Opisano m.in. pierwszą siedzibę radia, sprzęt emisyjny i montażowy, nadajniki, emisję pierwszej piosenki przed oficjalną premierą Radia EL, większość audycji, konflikty z krótkofalowcami, protesty słuchaczy, pogrzeby, drużyny sportowe, autografy, gadżety, nagrody branżowe, akcje medialne radiowców, ...gdy przedstawienie dobiegło końca. Tekst zawiera także indeks audycji, członków Towarzystwa Rozwoju Rozgłośni Radiowej oraz dziennikarzy z lat 1990-2012.


W tekście przedstawiono zestawienie słuchalności Radia EL (i innych stacji) w Elblągu, województwie elbląskim oraz warmińsko-mazurskim z lat 90. i 2001-2012 na podstawie Badań Radio Track zrealizowanych przez Instytut Millward Brown SMG/KRC Poland Media na zlecenie Komitetu Badań Radiowych w Warszawie.


Specjalnie na potrzeby tekstu wypowiedzieli się m.in.: Mirosław Grażewicz (technik Radia EL z lat 1991-2011), Marcin Borchardt (pełnił m.in. funkcję szefa muzycznego oraz szefa redakcji i Biura Reklamy Radia EL 1992-2004), Paweł Kasperczyk (redaktor naczelny w latach 1993-2012, członek, dyrektor biura TRRR), Tadeusz Piotrowski (Radio EL 1992-1995), Krzysztof Jaworski (Radio EL 1994-2012). Tekst zawiera także współcześnie zweryfikowane wypowiedzi prasowe Witolda Wernera z lat 1990-1993, cytaty m.in. Ryszarda Barszcza, Sławomira Demkowicza-Dobrzańskiego, Teresy Wojcinowicz.

 

 

Zapraszamy do kontaktu (redakcja@muzycznyelblag.pl) byłych dziennikarzy i współpracowników Radia EL w celu spisania ich wspomnień, które zostaną opublikowane w drugim wydaniu tekstu.

 

 

Serdeczne podziękowania za pomoc dla Zarządu Radia Gdańsk oraz Biura Techniki Radia Gdańsk.

 

Wyjątkowe podziękowania dla Teresy Wojcinowicz (prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego) oraz dla wszystkich którzy wsparli autora swoją wiedzą.


 

(Cytat „Głos spikera rozlegał się wszędzie...” na podst. art. „Słuchacie państwo Radia EL”, MLS, TS, 1992).

 

 

K. Bidziński, „Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM”, Music Press & Media, Elbląg 2016, s. 24. Zdjęcie KB/ME Multimedia © 

 

 

Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl

  • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

    Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

    czytaj więcej
  • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

    Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

    W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

    O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

    czytaj więcej