archiwum

Recenzje

ANIMAGNETICAL – „Animagnetical”, wydanie własne, 2010, (CD)

Nagrania z mini albumu co prawda były już prezentowane w audycji „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” w Radiu EL w 2010 r. ale nie było wtedy czasu przelać wrażeń na papier. Pamiętam, że spodobał mi się z miejsca utwór „Peace Of Mind” (myśląc, może to cover?). Pierwsze dźwięki od razu skierowały mnie w stronę grup pokroju Days Of The New, specjalizującej się w akustyczno-fuzzowym graniu, która także oryginalnością nie grzeszy (pomimo, że jest wspaniała), przywołująca z miejsca na myśl formacje typu Alice In Chains czy Metallicę (czasy rocka). I w takim rodzaju graniu na tym krążku należy szukać korzeni trójmiejskiej formacji.


Cóż, w XXI wieku raczej prochu się nie wymyśli pomimo twierdzeń Panów z Animagnetical, że grupę „cechuje indywidualizm, nie dający zaszufladkować się wśród rockowych trendów”. Hmm...Moim zdaniem grają solidnego, dobrze zaaranżowanego emocjonalnego (miejscami tzw. grunge), rocka. Wokalista doskonale śpiewa po angielsku, sekcja łoi ciekawiej od niejednego dinozaura polskiego rocka, gitary solidnie rzeźbią solówki, a także instrumenty klawiszowe wrzucą parę groszy melancholii ale bez ściemy nawiązując do „zwierzęcego magnetyzmu” w nazwie Animagnetical na miarę powodzenia wampirów ze Zmierzchu jeszcze Wam daleko ale emocje generujecie.

 

Co na płycie? „Home Alone”, „Time To Walk Away (Here & Now)” – w klimacie warszawskiej Chemii, elbląskiego Funky Bastardos czy w spokojnym wcieleniu Stone Temple Pilots, „Never Too Late” czy „Breakin’ Out” – ciekawa aranżacja, z podkładem klawiszowym (nastrój Alice In Chains).

 

W 2012 r. za sprawą firmy Big Blue Records wydali mini album „Za mną idź”. Nie słyszałem. Możliwe, że powalili świat oryginalnością dźwięków, a ja nic nie wiem. Jednakże na mini albumie z 2010 r. są porządne rockowe utwory, które nie tylko mi mogą się spodobać. W 2013 r. grupa podpisała kontrakt z firmą fonograficzną Soliton, a ich pełnometrażowa płyta ma ukazać się na przełomie sierpnia/września 2013 r. Zobaczymy czy w końcu zwierzak rocka wyleci... z głośnika.

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 31.07.2013

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej
 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej