Jaki „batcave”! Światłocień Bruna ponownie proponuje przejście na drugą stronę w mroczne zakamarki jestestwa. Czy to nieudana miłość do samego siebie? Zespół opanował do perfekcji propozycję dla desperatów i melancholików wszelkiej maści. Znowu materiał dla samobójców ze światełkiem... po drugiej stronie. Horrorowate brzmienia instrumentów klawiszowych, wyrazisty bas, intrygujące sample oraz porozrzucane oszczędne, monotonne gitarowe brzmienia wraz z podręcznikową melorecytacją – to wszystko wolne i ospałe... Przy trzecim utworze „Płonąca dusza” powinna zadziałać już hipnoza autorska.
Im dłużej słucha się „Dies Irae” można wpaść w stan totalnej desperacji i sięgnąć po metalowy przedmiot, który uwolni nas od egzystencji. Nie analizowałem tekstów chcąc zachować żywot. Nie przedstawiłem wszystkich smaczków płyty, bowiem miłośnicy „magii i mroku” powinni zrobić to samodzielnie. Na własną odpowiedzialność. Warto zaznaczyć, że zespół ma dwa oblicza. Jedno studyjne, drugie objawia się podczas koncertów i może zaskoczyć odbiorcę. Czy w Wejherowie naprawdę jest tak pesymistycznie? Tym razem nie będę ratował duszy rock and rollowym polotem aby złapać oddech. Doprawię się Specimenem i Divą Destruction.
KB, www.muzycznyelblag.pl, 25.11.2015
W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję Macieja Krzywińskiego o książce Elbląska Encyklopedia Muzyczna. Czasopismo do nabycia w salonach prasowych oraz sklepach internetowych. Polecamy!
czytaj więcejKonferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.
czytaj więcej24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcejW sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!
czytaj więcejPaństwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego.
czytaj więcej