archiwum

Recenzje

„Gdynia w Stereo”, Bliza, 2010, (CD)

Pomysłodawcą kompilacji „Gdynia w Stereo” (Bliza, 2010), jest Adam Kamiński, wydawcą Kwartalnik Artystyczny „Bliza” (płyta nie na sprzedaż, do nabycia jedynie z kwartalnikiem w 2010 r.), realizacja całości Michał Miegoń, muzyk grup m.in. Kiev Office, Marla Cinger, The Shipyard. W Polsce wykonano już wiele takich kompilacji promujących miasto albo region. 


Ukazały się np. „Świeża Krew” – wydana przez Kąpielisko Morskie, Sopot w 1994 r., prezentująca trójmiejskie zespoły rockowe. Ta kompilacja zainspirowała elbląskich dziennikarzy (Nowosad, Cimaszkiewicz z Radia EL) aby wraz z Edkiem Mołodziejko (Heaven) wydać w 1994 r. elbląską składankę „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać” (Heaven). Jej druga część w innej ekipie producenckiej ukazała się w 2009 r. (E.M. Consulting). Inne kompilacje: „Muzyczna Warmia i Mazury” (E.M. Consulting, 2010), „Dźwięki Ełku” (UM Ełk, ECK, 2010). Według Michała Miegonia „Gdynia w Stereo”, nawiązuje do składanek „Gdynia” (Tonpress, 1987) oraz „Fala II” (Polton, 1988) prezentujących Trójmiejską Scenę Alternatywną.

 

Ucieszyłem się gdy w 2010 r. trafiłem, całkiem przypadkiem na kompilację „Gdynia w Stereo” prezentującą gdyńską scenę muzyczną i to w ciekawym – jak się okazało, wydaniu. Składanka zawiera nagrania 19 grup zróżnicowanych stylistycznie. Warto wymienić kilka z nich, np.: Karol Schwarz All Stars (elektroniczne reggae) oprowadzające nas po dzielnicach Chylonia, Cisowa, Obłuże, Redłowo – co tam się dzieje? Dalej mamy: Miss Hapen (dla mnie emocjonalny rock), Enchantia (reggae), Kiev Office (alternatywa, rock, eksperymenty), Timmy and The Drugs (punkowy), Deep Blue Dive (zjawiskowa elektronika), Broken Betty (rock, punk), Trans-syberia (eksperyment, industrial, psychodelia), Madseed (hard core, rock), The Bottle Caps (dance, punk, electro clash), Disorient (rock, punkowe szanty), Konrad Sas (drum and bass). 

   

Niektórych rozpiętość gatunkowa szokuje i odpycha, a dla mnie rewelacja! Dzięki takim zabiegom, można wyrobić sobie poniekąd zdanie o regionie, pomimo nie ukazania wszystkich gatunków muzycznych. Alternatywa alternatywą ale nawet disco, rap, pop czy jazz może nią być, a tego tutaj brak. Pomimo niuansów, składanka jest godną pozycją wydawniczą i polecam ją zainteresowanym gdyńską muzyką, lecz bądźcie czujni. Tego jest znacznie więcej! 

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 26.07.2013

 

  • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

    Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

    czytaj więcej
  • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

    Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

    W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

    O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

    czytaj więcej