archiwum

Recenzje

MARLA CINGER – „Congs”, Produkcja, dystrybucja: Klub „Ucho”, 2009, (CD)

Ale co my tu mamy? Solowa płyta Joanny Kucharskiej „Congs” na co dzień m.in. basistka grupy Kiev Office, chociaż tak jak i reszta składu gra na wielu instrumentach w różnych konfiguracjach z grupami ze stajni Nasiono Records. Nie będę ukrywał, że do płyt nagranych przez kobiety podchodzę z ostrożnością ale być może uprzedzenia są zbędne, bowiem Kucharska zaciekawiła mnie nie tylko tekstami ale i muzycznie (w składzie mamy doświadczonych muzyków z którymi nie nagrywa się raczej złej muzyki, sprawdźcie ich dyskografie). Jest minimalizm, nie ma ścian dźwięku. Jest za to lirycznie, przestrzennie, akustycznie, smaczki elektroniczne (ale nie w stylu Palsecam). 


Odbiorca ma wiele opcji na interpretację tekstów i raczej o to powinno w nich chodzić. Nie są „banalne”, bywają komiczne jak otaczająca nas rzeczywistość. „Autobus”, „Wielki Karaczan”, „Maj”, „Rower” – jeden z ciekawszych fragmentów: „Co to za bzdura zupełnie jak film Skurcza. Nie chcę Twoich bułek chociaż w brzuchu burczy. To na szczury trutka. Co to za bzdura, skąd tutaj ta burza? Nic nie mówisz ale chmurę masz dużą. Czy Ty mnie kochasz?”

 

Jest dwuznacznie. Kucharska kokietuje, intryguje, bawi się słowem...ale to dobrze wszak jest kobietą, ja tego oczekuję, niekoniecznie w sypialni ale i na koncercie. Pamiętacie PJ Harvey? Właśnie! Kucharska wstaje z łóżka, kręci się po domu, szykuje na uczelnię, jeździ po mieście rowerem, autobusem... i powstaje „Congs”.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 26.07.2013

 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu Gdańsk, 2

  10 stycznia w audycji Kamila Wicika w Radiu Gdańsk 103,7 MHz zaprezentowano tym razem papierową wersję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Oprócz przedstawienia genezy książki i jej aktualizacji, poruszono tradycyjnie temat powiązań elbląskiej sceny muzycznej z trójmiejską. Zostaną także wyemitowane nagrania elbląskich i (ex-elbląsko-gdańskich) zespołów m.in. grupy Fumez z utworem „Trzewia”. Szczegóły emisji audycji niebawem. Nasłuchujcie Radia Gdańsk!

  czytaj więcej
 • Inter-Skomens

  Zespół działał w latach siedemdziesiątych w Technikum Mechanicznym przy ul. J.A. Komeńskiego. W skład zespołu wchodzili: Władysław Kobylewski – gitara, Piotr Hajdukonis – gitara basowa, Leszek „Słoma” Lamkiewicz – śpiew, perkusja. W zespole udzielali się także m.in. Zenek Petrykowski – śpiew i Krzysztof Dudzicki – perkusja. Z zespołem przyjaźnili się Wojciech Górny i Wanda Kwietniewska. Grupa wykonywała muzykę rock i hard rockową oraz utwory z repertuaru m.in. Jimiego Hendrixa, The Shadows i Czesława Niemena. Zespół koncertował m.in. na szkolnych imprezach oraz przeglądach artystycznych w Elblągu i okolicach.

  czytaj więcej