archiwum

Recenzje

The Shipyard – „Teleportacja” / „Święto Strachów”, Nasiono Records, 2013, (CD)

Singiel zawierający trzy utwory „Teleportacja” i „Święto Strachów” (plus wersja radio edit) został wydany kopertowo jako 55 wydawnictwo Nasiono Records w 2013 r. Utwór „Teleportacja” – nie mogę uciec od porównań z grupą The Pixies, to wina czystego, metalicznego brzmienia basu i tej rockowej lekkości. Ten utwór to stylówka Shipyard’a z debiutanckiej płyty. Dobrze wypada Jurewicz śpiewając po polsku lecz przydałoby się więcej prowokacji.


„Święto Strachów” w wykonaniu The Shipyard to przygoda. Rozpoczyna koszmarnie nastrojowe brzmienie syntezatora oraz rytmiczny bieg basowy nadający specyficznego klimatu. Zdecydowanie Anna Miądowicz (flet, alt) oraz wspaniały sopran Katarzyny Kliś (chórki) wprowadzają oniryczny nastrój, troszkę wpadający w ton Pań z grupy Księżyc. Nakładanie się brzmień np. fletu na gitarę – nie ukrywam lubię takie miksy, powodują kapitalne zestawienie. Ten utwór ma dziwne według mnie rozbicie. Oryginał ma tak samo – „Święto Strachów” to interpretacja utworu grupy Dżamble (jazz-rockowej ekipy powstałej w 1966 r. w Krakowie), jakby dwa połączone ze sobą motywy, zupełnie nie pasujące do siebie światy ostatecznie łączące się w przyzwoitą całość. Jazz-rockowa poetyka obsypana pomorską melancholią. Nie ukrywam, że preferuję dźwięki powalające na kolana powodujące nostalgię.

 

The Shipyard pokazało jak wydobyć coś nowego z klamotu. „Święto Strachów” w ich wykonaniu jest według mnie lepsze od oryginału, czyli pokazali się doskonale od strony aranżacyjnej. Ciekawe czy zespół wprowadzi więcej brzmień fletu i damskich chórków na najnowszej płycie. Dla mnie byłaby bomba!

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 29.07.2013

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej
 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej