archiwum

Recenzje

The Shipyard – „We Will Sea”, Nasiono Records, 2012, (CD)

Industrialne sekundy na wstępie utworu „The Shipyard” mogą zmylić. Grupa uderza nas niczym młot między oczy, serwując klimat rodem z dorobku Marilyn Manson w najlepszym okresie. Czyli przesterowany krzyczący wokal w refrenie (ta Cobainowska końcówka wrzasku), ostre riffy, ciekawe sample oraz dynamizm perkusyjny. Dobre wejście.


Najlepsze według mnie utwory na płycie to wszystkie w których słyszę pasję. Wspomniany „The Shipyard”, „Free Fall” (coś jak Filter), „Music Is The Only Chance” (Marilyn Manson – za bas i perkusję), „Fire Like Desire”. W „Między kobietą a mężczyzną” podoba mi się akcentowanie, pauzowanie frazy gitarowej dającej efekt tzw. kopa. Ciekawie schowana ściana dźwięku. Na pierwszym planie czysty wokal Jurewicza, trochę drażni mnie w tym przypadku polskim tekstem. Słychać tutaj echa Cool Kids Of Death (gdy krzyczy „w dialogu”). Debiutancką płytę wieńczy utwór „Free Of Drugs”, śpiewany po polsku tekst wraz z dźwiękami nastraja swoim pesymizmem, jest wspaniale impresjonistyczny, uwielbiam go.

 

Słuchając tej płyty mam masę skojarzeń. Czyli raczej dobrze. Grupa miesza, jest rytmicznie, nastrojowo, delikatnie i szorstko. Wybaczcie moje ciągłe porównywania do innych wykonawców (powinni być znani osłuchanym) ale na ich przykładach można w prosty sposób ukazać o co Shipyard’om chodzi lecz tak naprawdę nic nie jest pewne. Słuchacz decyduje sam. Nowa płyta ma ukazać się niebawem, a zapowiadający ją singiel „Teleportacja”/„Święto Strachów” daje do myślenia. Tylko błagam! Rozwińcie chociażby specjalnie dla mnie klimat aranżacyjny „Święta Strachów” z naciskiem na większy udział Kliś i Miądowicz.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 30.07.2013

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej
 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej