1 stycznia 2011 r. w wersji tradycyjnej ukazała się pionierska książka "ELBLĄSKA ENCYKLOPEDIA MUZYCZNA 1945-2010" autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego, wydana przez Centrum Sztuki Galeria EL. Książka sfinansowana przez Prezydenta Elbląga. Publikacja jako egzemplarz obowiązkowy jest dostępna w bibliotekach na terenie kraju. NAKŁAD WYCZERPANY!
Rozdano już wszystkie egzemplarze „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej 1945-2010”. Książka cieszyła się dużą popularnością. W ciągu zaledwie kilku dni blisko trzysta sztuk bezpłatnej publikacji trafiło do zainteresowanych osób.
- Bardzo mnie cieszy zainteresowanie elblążan. Okazuje się, że wiele osób ceni sobie przeszłość muzyczną naszego miasta, a także aktywnie uczestniczyło w tworzeniu jej historii - zarówno jako słuchacze, jak i muzycy – powiedział autor publikacji Krzysztof Bidziński.
Wydanych zostało pół tysiąca egzemplarzy. Ponad połowa trafiła do zainteresowanych tematem elblążan, reszta to tzw. egzemplarze obowiązkowe, które znajdą się w bibliotekach w różnych miejscowościach na terenie całego kraju.
- Został zrobiony pierwszy duży krok w kierunku ułożenia muzycznej układanki naszego miasta, ale ciągle napływające materiały świadczą o tym, że temat będzie i musi być kontynuowany. W 2015 r. ukaże się druga część książki obejmująca 70 lat historii elbląskiej muzyki – dodał Krzysztof Bidziński.
Anna Kleina, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga
O książce "EEM 45-10" mówi wydawca i mecenat: Jarosław Denisiuk (Dyrektor Centrum Sztuki Galeria EL) oraz Bożena Sielewicz (Naczelnik Wydziału Kultury Urząd Miasta, Elbląg)
Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim autorem publikacji "EEM 45-10"
Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".
czytaj więcejZapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.
czytaj więcejPrzedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.
czytaj więcejResursę Obywatelską założono w 1795 roku. Sąsiadowała z Resursą Mieszczańską (Bürger Ressource). W resursie odbywały sie koncery kameralne i bale, a także dyskutowano o polityce i sztuce. W ogrodzie mieściła się muszla koncertowa, gdzie latem odbywały się występy oraz potańcówki. W 1945 r. w wyniku działań wojennych Resursa Obywatelska została zniszczona. W PRL w ogrodach resursy (Casino-Garten, Stadtpark - Park Miejski) mieścił się park im. gen. K. Świerczewskiego, obecnie Park Planty.
czytaj więcejResursę Mieszczańską założono w 1850 roku. W latach 20. XX wieku Bürger Ressource mieściła się pod adresem Friedrich Wilhelm Platz (Plac Fryderyka Wilhelma, obecnie Plac Słowiański). Z resursą sąsiadowała Ressource Humanitas (Resursa Obywatelska). Obok Resursy Mieszczańskiej znajdowała się także Poczta (Postamt) oraz Hotel Königlicher Hof (Dwór Królewski).
czytaj więcej