archiwum

Aktualności

Prace naukowe i popularnonaukowe

Zapraszamy do czytania prac naukowych i popularnonaukowych zamieszczonych w dziale artykuły napisanych m.in. przez: doc. dr Agnieszkę Leszczyńską z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego; prof. dr hab. Wiktora Łyjaka z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie; Wiesławę Rynkiewicz-Domino, Tadeusza Nawrolskiego z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu.


prof. dr hab. Andrzeja Grotha, prof. zw. dr hab. Marka Andrzejewskiego, prof. zw. dr hab. Krzysztofa Macieja Kowalskiego z Uniwersytetu Gdańskiego; prof. dr hab. Romana Czaję z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; muzykologa Ks. dr Piotra Towarka, Ks. prof. Anastazego Ludwika Bławata; dr Dorotę Popławską z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, prof. dr hab. Waldemara Górskiego, prof. Małgorzatę Skorupę z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

 

Tematyka lokalna i krajowa. Przeszłość i współczesność muzyczna

 

 

K. Bidziński, „Geneza elbląskiego środowiska muzycznego w latach 1945-2011”.Tekst został nagrodzony w konkursie Sopockie Korzenie Rocka. 

 

K. Bidziński, „Elbląskie wydawnictwa płytowe jako lokalne dziedzictwo kulturowe”.Tekst został wyróżniony w konkursie Sopockie Korzenie Rocka.

 

K. Bidziński, „Katalog elbląskich fonogramów (1973-2013)”.

 

K. Bidziński, „Elbląska muzyka. Zapis wywiadów filmowych”.

 

K. Bidziński, „Bibliografia polskich mediów muzycznych”.

 

K. Bidziński, „Recenzje, relacje, wywiady. Część 1”.


K. Bidziński, „Recenzje, relacje, wywiady. Część 2”.


K. Bidziński, „MuzEL w Radiu EL”.

  

K. Bidziński, „Wpływ Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych na życie Elbląga na przykładzie dorobku zawodowego absolwentów i kadry z lat 1952-2014 oraz autodydaktyków”.

 

K. Bidziński, „Historia jazzu i big-beatu w Elblągu”.

 

K. Bidziński, „Muzyka w Elbingu w XIX-XX wieku”.

 

K. Bidziński, „Pocztówki dźwiękowe ze Studiów Nagrań Dźwiękowych”.

 

K. Bidziński, „Bibliografia muzyczna Elbinga i Elbląga”.

 

K. Bidziński, „Hallo, hallo! Elbląg UKF FM! Radia, radiowęzły, radiostacje w latach 1947-2015”.

 

K. Bidziński, „Polska prasa muzyczna w zarysie”.

 

K. Bidziński. „Benno Bombe Musik-Haus in Elbing”.

 

K. Bidziński, „Musikinstrumenten Warenhaus- und Flügel, Violine-Fabrik”.

 

K. Bidziński, „Sprechmaschinen in Pianohaus Oskar Schneider”.

 

K. Bidziński, „Radio-Apparate in Elbing, Marienburg und Ostmarken-Rundfunk A.G. Königsberg”.

 

K. Bidziński, „Fonografia pod piracką banderą w latach 1989-1994”.

 

K. Bidziński, „Fonografia w PRL”.

 

K. Bidziński, „Cyfrowe oprogramowanie i sprzęt w muzyce eksperymentalnych pluginowców z „Home Recording Studio” PC/Win oraz demosceny Amiga”.

 

  • Encyklopedia w Radiu Malbork 90,4 FM

    Zapraszamy we wtorek (30.04) od godz. 19:00 do słuchania audycji "Z innej bajki" w Radiu Malbork 90,4 FM w której m.in. wywiadu telefonicznego na temat elbląskiej sceny muzycznej i książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” udzieli Krzysztof Bidziński. Zostaną zaprezentowano nagrania elbląskich wykonawców. W programie także: roots, reggae, punk, rock, hardcore, ska i muzyka alternatywna. Audycja trwa dwie godziny (19-21). Prowadzenie i realizacja: Grzegorz 'leoN' Nowaliński i Robert 'robak' Parafiniuk. Radia słuchaj także w sieci www.radiomalbork.fm. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Teraz Rocku

    Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

    czytaj więcej
  • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

    Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

    czytaj więcej
  • Rudź Przemysław Mieszko

    Urodzony w 1976 roku w Elblągu. Obecnie mieszka w Gdańsku. Ukończył wydział Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, popularyzator astronomii, autor książek i przewodników. Jest pracownikiem Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej. Członek stowarzyszenia ZPAV.

    czytaj więcej