archiwum

Recenzje

„SAMPLER VOL.3”, Nasiono Records, 2013, (CD)

Kolejna wizytówka prezentująca dorobek ze stajni Nasiono Rec. Muzyka zawarta na krążku to w najczystszej postaci konglomeraty dźwiękowe. Nie będę się rozdrabniał, bo czynię to zazwyczaj przy autorskich wydaniach poszczególnych płyt, ale jednym zdaniem, „Sampler vol. 3” to mocna dawka psychodelii, melancholii, transowości, noise rocka, industrialu oraz akustycznej przestrzeni. Jak widać/słychać, eklektyzm dominuje.


Dla przykładu. Prawatt wpadł ze swoim elektronicznym, industrialnym walcem i rozgonił wcześniej serwowane przez Broken Betty czy The Sunlit Earth rockowe fluidy. Wali w blachę, chowa w głębi gitarowe melodie oraz szepty schizofrenika. Asia i Koty to znany już zjawiskowy, ulotny śpiew przy tradycyjnym akompaniamencie gitary lub pianina – tutaj te drugie. Ampacity zdecydowanie sugeruje mi filmowy temat, gitarowe sprzężenia (noise), spotęgowane efektami na tle wokalu oraz sekcji. Z kolei The Shipyard to próbował już szwindla i całkiem dobrze mu wyszedł. Fajnie dźwiękowo bawi się Mananasoko. Wychwycisz, sprzężenia kabla – uwielbiają ten dźwięk gitarzyści, gdy jackiem nie trafią w wejście gitary lub efektu, ha!, dalej mamy dźwiękowe połączenia komórkowe – gdy jesteś za blisko głośnika, a wszystko to na tle punktowego basu i leniwych, dajmy na to spreparowanych dźwięków skrzypiec. Takich dźwiękowych rozterek na tym krążku możecie spodziewać się znacznie więcej. Nasiono Records zdecydowanie trzyma poziom. Chyba nikomu nie muszę polecać najnowszej produkcji?

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 24.08.2013, ©

 

 

  • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

    Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

    czytaj więcej
  • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

    Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

    W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

    O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

    czytaj więcej